Jak może pomóc położna i dlaczego warto skorzystać z jej wsparcia?

Położna kojarzy nam się przede wszystkim z osobą, która pomaga rodzącej kobiecie podczas porodu. Ma ona jednak dużo większe kompetencje. Może pomóc w opiece nad noworodkiem, podczas planowania rodziny, a także wesprzeć w edukacji seksualnej, czy w przypadku chorób kobiecych.

Warto korzystać z jej szerokiego wachlarza usług, bo jest nieocenioną pomocą dla kobiety i całej jej rodziny. Najczęściej spotykamy położne w szpitalach. Ich pomoc jest oferowana za darmo, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Coraz bardziej popularnym trendem staje się obecnie wynajęcie prywatnej położnej i oddanie się pod jej opiekę.

Kim jest i czym zajmuje się położna?

Położna to zawód medyczny, który musi być poświadczony odpowiednim dyplomem ukończenia wyższych studiów, a także nadanym prawem do wykonywania tego zawodu. Panuje głęboko zakorzenione przekonanie, że położna to osoba, która tylko asystuje przy porodzie – to niewielki ułamek jej kompetencji. Położna pomoże Ci także:
● zadbać o zdrowie, dając porady dotyczące profilaktyki chorób kobiecych,
● nauczyć się metod planowania rodziny i wspomoże Cię swoją wiedzą podczas starań o maluszka,
● rozpoznać ciążę i będzie ją prowadzić,
● wybrać odpowiednie badania, które powinnaś wykonać w trakcie ciąży,
● w problemach związanych z laktacją,
● podczas porodu – będąc wsparciem dla kobiety, ale też może przyjąć poród lub podjąć ważną decyzję, gdy nie będzie w pobliżu lekarza prowadzącego,
● po porodzie – w trakcie połogu,
● w opiece nad noworodkiem i jego pielęgnacją do drugiego miesiąca życia,
● dobrać prawidłową dietę, gdy jesteś w ciąży,
● ustalić prawidłowy plan odżywiania noworodka,
● dobrać odpowiednie szczepienia ochronne dla maluszka,
● w pielęgnacji podczas chorób ginekologicznych i onkologicznych.
Położna może pomóc także kobietom, które są w okresie menopauzy. Wesprze je poradami i pomoże łagodnie przejść przez ten czas. Dodatkowo z jej pomocy mogą skorzystać także dziewczynki, które wchodzą w okres dojrzewania płciowego. Mogą one porozmawiać z położną i przygotować się jak najlepiej do pierwszej miesiączki, a także przejścia przez okres dojrzewania. Z pomocy położnej można skorzystać w placówkach NFZ w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Istnieje także możliwość wynajęcia prywatnej położnej i skorzystania z jej porad prywatnie.

Jak wybrać położną?

Najprostszym sposobem wyboru położnej jest zgłoszenie się do swojej przychodni zdrowia i wypełnienie tzw. deklaracji wyboru położnej. W ciągu roku można dwa razy zmienić położną i nie ponosić z tego tytułu żadnych opłat. Za kolejne zmiany trzeba już zapłacić. Jako swoją położną można wybrać także osobę, która nie pracuje w danej przychodni. Jeżeli chodzi o położną, która będzie asystować przy porodzie lub prowadzić ciążę, można wybrać osobę, która jest w składzie personelu szpitala, gdzie będzie odbywał się poród. Można także wybrać prywatną położną, za której usługi zapłacimy. Określa się ją jako położną niezależną. Wynajęta prywatnie położna będzie odpowiadać na bezpośrednie potrzeby kobiety w ciąży i pozostawać z nią w stałym kontakcie. Jeśli ją wynajmiesz, to przygotuje Cię do porodu, będzie prowadzić Twoją ciążę, czy asystować przy porodzie. Nauczy Cię odpowiednich technik oddychania, a także wesprze niefarmakologicznymi technikami łagodzenia bólu. Po porodzie pomoże Ci przystawić dziecko do piersi, a jeśli będzie trzeba skontaktuje z doradcą laktacyjnym. Możesz na nią liczyć także przy nauce opieki nad noworodkiem.