Czy warto zabrać ze sobą nianię na wakacje?

Coraz bardziej popularny staje się trend, by niania towarzyszyła rodzinie podczas wakacji. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Przed wyjazdem warto rozważyć taką opcję i zastanowić się nad tym, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby wakacje były udane i komfortowe dla wszystkich.

Na co zwrócić szczególną uwagę przed wyjazdem z nianią?

Wakacje to wyjątkowy czas dla rodziny, szczególnie kiedy podróżuje się z małym dzieckiem, wymagającym ciągłej uwagi. Z jednej strony chcemy zapewnić mu jak najwięcej atrakcji, ale z drugiej strony też chcielibyśmy odpocząć i mieć coś dla siebie z tego wyjazdu. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest zabranie ze sobą niani na wakacje. Warto przed wyjazdem przemyśleć i ustalić pewne kwestie.

Zapoznaj nianię z miejscem, w które jedziecie

Jeśli niania zgodziła się na wspólny wyjazd z Twoją rodziną, to bardzo dobrze. Musisz jednak poinformować ją o kilku sprawach, tak aby czuła się na wyjeździe komfortowo, a także by niedomówienia nie zepsuły Wam wypoczynku. Przede wszystkim niania musi wiedzieć dokąd dokładnie jedziecie i w jakich warunkach będziecie mieszkać. Czy będzie mieszkać w osobnym pokoju? Czy w części wspólnej z dziećmi?
Powinna wiedzieć, jak ma przygotować się do wyjazdu i mieć pewność, że opłacisz jej zakwaterowanie, wyżywienie, a także koszta podróży. Wszelkie przejazdy, dojazdy, czy przeloty samolotem powinny być po Twojej stronie, jako pracodawcy i organizatora wyjazdu.

Ustal warunki pracy

Niania przed wyjazdem powinna znać warunki swojej pracy. Musisz ustalić z nią w jakich godzinach będzie codziennie pracować i czy dzieci będą potrzebowały jej opieki także w ciągu nocy.
Warto wcześniej ustalić szczegółowy plan dnia – co dokładnie będzie się działo podczas wyjazdu i czy jest przewidziany dla niani czas wolny w ciągu dnia. Jeśli przed wyjazdem ustalicie te wszystkie sprawy, ograniczycie niepotrzebne nieporozumienia.
Bardzo ważne jest też, by ustalić jakie wynagrodzenie będzie przysługiwało niani podczas wyjazdu. Najczęściej będzie to stawka godzinowa, którą ustaliliście z nianią na początku współpracy. Nigdy nie może to być mniejsza stawka! Dobrą praktyką jest płacenie nawet wyższej stawki niani. Jest to w końcu dla niej praca na delegacji, w nowych, często trudniejszych i bardziej stresujących warunkach. Dlatego jej praca powinna zostać dobrze wynagrodzona.
Jeśli współpracujesz z nianią bez umowy o pracę, musisz wykupić dla niej ubezpieczenie na czas wyjazdu. Dzięki temu będzie mogła czuć się bezpiecznie i w przypadku konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej, czy nieszczęśliwego wypadku, będzie mogła uzyskać stosowną pomoc.

Jakie zalety ma wyjazd z nianią?

Wyjazd na urlop to zawsze wyczekiwany czas przez wszystkich członków rodziny – szczególnie przez tych najmłodszych. Czasami jednak przerażająco wygląda wizja spędzenia urlopu z marudzącym dzieckiem. Możesz obawiać się, że nie wypoczniesz podczas urlopu i wrócicie z niego bardziej zmęczeni i sfrustrowani niż przed wyjazdem. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabranie na urlop niani. Oto szereg zalet, jakie płyną z wyjazdu z nianią:
● Twoje dziecko ma zapewnioną fachową opiekę podczas wyjazdu,
● możesz w pełni korzystać z uroków urlopu i mieć pewność, że dziecko jest w dobrych rękach,
● nie musisz organizować dziecku czasu wolnego,
● masz pewność, że dziecko spędza czas z kimś, kogo lubi i kto o nie dba,
● możesz zorganizować sobie wieczorne wyjście z partnerem i nie martwić się, co w tym czasie zrobić z dzieckiem,
● możesz spędzać z dzieckiem tyle czasu, ile potrzebujesz, ale też zadbać o siebie i mieć wakacyjne chwile wytchnienia.
Urlop z nianią to coraz popularniejsza forma wyjazdów, na jaką decydują się polskie rodziny. Pozwala na pełny wypoczynek całej rodziny i zatroszczenie się o potrzeby wszystkich jej członków.