Sen u dziecka

mum with stroller 2

Sen naturalna regeneracja, dlaczego sen odgrywa kluczowa rolę w rozwoju dziecka

Sen dziecka i osoby dorosłej znacząco się różni .Rodzice najmłodszych dzieci często mają wątpliwości dotyczące czasu snu u  swoich pociech, czy określone zachowanie mieszczą się w granicach normy? Nie widząc jak sobie radzić z kłopotami z zasypianiem i jak ułatwić dzieciom zaśnięcie.

Długość snu u dzieci
Długość snu i czuwania ulegają znaczącym zmianom w czasie życia dziecka. Wraz z procesem dojrzewania zmienia się, dobowe zapotrzebowanie na sen oraz jego rytm.

Noworodek 
Potrzebuje 19-16 h snu, podczas gdy w wieku 2 lat, zapotrzebowanie to maleje do 13 godzin. Przedszkolak z kolei zasypia około 10 h, a dziecko w okresie szkolnym 9 godzin.

Dlaczego sen jest tak ważny dla dzieci?

Sen jest stanem fizjologicznym występującym naprzemiennie z okresami aktywności. Sprzyja on wypoczynkowi całego organizmu. Podczas snu zachodzą procesy odnawiające i utrwalające procesy międzyneuronalne, co w końcowym efekcie prowadzi do zapamiętywania informacji dostarczonych w okresie czuwania. We śnie zachodzą także procesy związane z rytmami biologicznymi, zależne są od określonych faz snu np. wyrzut hormonu wzrostu. Sen zapewnia optymalna aktywność układu odpornościowego.

child

Jak ułatwić dziecku zasypianie?

Bardzo ważne jest wypracowanie rytuałów, przyzwyczajeń u dziecka związanych ze snem

U maluchów

  1. Nie należy przedłużać sytuacji związanych z rytuałem będącymi sygnałem zakończenia dnia np. kolacja, kąpiel, mycie zębów, czytanie.
  2. Należy kształtować umiejętności pozostania w łożeczku bez obecności opiekuna (chyba ze dziecko bardzo domaga się obecności opiekuna )
  3. Dziecko powinno mieć własne miejsce snu nocnego
  4. Należy stosować rzeczy które ułatwiają zasypianie dając dziecku poczucie bezpieczeństwa w zdażających się wybudzeniach np. poduszka, pluszak.

W grupie starszych dzieci niezbędne jest

  1. Przestrzeganie stałych godzin zasypiania
  2. Unikanie wieczorem angażujących emocjonalnie filmów, gier czy zabaw.
  3. Ograniczenie wieczorem aktywności czy pokarmów działających na dzieci pobudzająco np. coca-cola czy intensywny wysiłek fizyczny .

Co zrobić gdy dziecko nie chce samo zasypiać

W pierwszych latach życia u 40% dzieci zdarzają się nocne wybudzenia. Problemem jest nieradzenie sobie  przez dziecko z przebudzeniem i płacz. Może mieć to związek z niewłaściwymi nawykami związanymi ze snem i nieprawidłową reakcja rodziców na płacz dziecka, pamiętajmy aby dać wtedy dziecku poczucie bezpieczeństwa poprzez przytulenie.

Początkowo rodzic w takiej sytuacji rodzic powinien stosować metodę, polegającą na pokazaniu się płaczącemu dziecku i słownym uspokojeniu go – stopniowo starając się coraz rzadziej reagować w ten sposób (aby w przyszłości  uniknąć manipulacji aby w ten sposób wywoływać rodzica)

Należy również nadmienić ze ok 20 % 2- 3 latków przejawia opór przy kładzeniu się spać. Pojawiają się takie zachowania jak krzyk, płacz, agresja. Jest to następstwo błędów wychowawczych, które mogą polegać na tym ze dziecko zasypia bez rytuałów w niewłaściwym miejscu, co skutkuje wybudzeniami nocnymi i dezorganizuje życie rodzinne. Należy przestrzegać rytuałów związanych z kładzeniem dziecka, aby zmniejszyć ryzyko stresu u niego a także u rodziców ale nie tylko ważna kwestia jest odpowiednie przewietrzenie przestrzeni w której śpi dziecko oraz właściwa temperatura, jesteśmy mistrzami w przegrzewaniu dzieci, cieplej nie zawsze oznacza lepiej, optymalna temperatura to 18st C, w związku z procesem termoregulacji ważne jest ubranie w jakim śpi dziecko, warto zadbać aby było uszyte z naturalnego materiału które pozwoli skórze oddychać, najlepsza jest klasyczna bawełna, unikajmy sztucznych materiałów takich jak poliester, ta sama zasada tyczy się pościeli – naturalny materiał kosztuje więcej warto zainwestować w komfort snu dziecka oraz nasz. Zadbajmy także aby miejsce do spania było pozbawione bodźców takich jak światło, hałas, dziecko powinno zasypiać w ciszy najlepiej w obecności osoby dorosłej mamy taty czuje się wtedy bezpiecznie. Każde dziecko jest inne dlatego zadbajmy o rutynę i wieczorne rytuały które będą gwarantem przespanej nocy.